О пројекту
Пројекат ”Унапређење положаја корисника резиденцијалних установа са интелектуалним и менталним потешкоћама, кроз стварање услова за њихово укључивање у друштво и локалну заједницу“ (Отворени загрљај) финансира Европска унија из претприступних ИПА фондова. Пројекат се реализује у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством здравља Републике Србије.
Општи циљ пројекта је побољшање социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама. Пројекат се састоји од три компоненте:
1. План трансформације за процењених 11 резиденцијалних установа, Студија изводљивости за психијатријске установе и припремљен План развоја за међусекторске услуге у зајејдници и здравствене услуге.
2. Капацитети на националном и локалном нивоу за унапређење обима и квалитета координираних услуга у заједеници за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у складу са Развојним плановима.
3. Подршка Грант шеми за пружање социјалних и здравствених услуга у заједници.
У активности пројекта укључено је 11 резиденцијалних установа социјалне заштите за особе за интелектуалним и менталним потешкоћама (Крагујевац, Велики Поповац, Кулина, Тутин, Стара Моравица, Панчево, Блаце, Чуруг, Стари Лец, Бечеј, Алексинац) и пет специјалних психијатријских болница (Горња Топоница, Нови Кнежевац, Вршац, Ковин и “Др. Лаза Лазаревић” у Београду).
Пројекат реализују Хифаб, Болт Интернационал Консултинг, Про Менте Аустрија, и ССПМХ.
Активности на пројекту започете су у септембру 2012.
Вести
Отворен објекат у Великом Градишту
Адаптирани објекат у коме ће нови живот започети шесторо корисника Установе за одрасле и старије „Гвозден Јованчићевић“ из Великог Поповца свечано је отворен 18. марта 2015. у Великом Градишту. То је један од првих резултата пројекта „Започнимо живот“ (“Getting a life”) који се од јуна 2014. реализује кроз сарадњу чешке НВО „Човек у невољи“ (“People in need”), Установе у Великом Поповцу у сарадњи са Општином Велико Градиште и Центром за социјални рад општине Велико Градиште и Голубац. Пројекат финансира Европска унија у оквиру пројекта Отворени загрљај.
Отварању су присуствовали представници Министарства рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, амбасаде Републике Чешке у Србији, општине Велико Градиште и центара за социјални рад Браничевског округа.
Прочитајте више…
Aкредитацијa програма обуке
Тродневна радионица о акредитацији програма обуке одржана је у периоду од 4. до 6. марта 2015. у хотелу Ждрело, у Петровцу на Млави.
Радионицу су водили проф. Мирослав Бркић, проф. Вито Флакер, Драгана Станковић и Андреја Рафаелич, експерти на пројекту, а присуствовали су представници свих установа социјалне заштите које су укључене у пројекат и уједно модула будућих програма обука.
Овом радионицом је отпочет рад на припреми едукативних програма за акредитацију у систему социјалне заштите, односно Републичком заводу за социјалну заштиту као акредитационом телу.
Прочитајте више…
Представљена два плана за трансформацију установа
Планови трансформације установа социјалне заштите представљени су на радионици која је одржана у Београду 26. фебруара 2015.
Првом панелу на радионици присуствовало је више од 40 представника из 11 резиденцијалних установа које су укључене у пројекат. Скуп је водио психијатар Јан Пфајфер, експерт на пројекту и истакао да је процес деинституционализације дуг и да ће се планови за трансформацију установа мењати и прилагођавати током година.
Прочитајте више…
Отворена кућа у Тешици – капија за нови почетак
У оквиру пројекта „Отворена капија за нови почетак“ у општини Алексинац започет је процес деинституционализације особа са менталним и интелектуалним потешкоћама и први пут је успостављена услуга „становање уз подршку“ за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у овој општини.
У селу Тешица, 13. фебруара 2015. отворен је нови објекат (монтажна кућа) у којем се реализује ова услуга за четири корисника који су измештени из Радне јединице за смештај душевно оболелих лица у Тешици која је део Геронтолошког центра “Јеленац” из Алексинца.
Прочитајте више…
Брига о особама са интелектуалним и менталним потешкоћама у Ћићевцу
Душица Радовановић (58) са интелектуалним и менталним потешкоћама живи сама у породичној кући у Сталаћу, селу у општини Ћићевац. У дворишту нападао снег, последњих дана децембра стегла хладноћа. О овој жени брине њена рођена сестра, али у последња два месеца бригу води и Јасмина Милићевић, неговатељица која свакодневно, у трајању од по два сата, борави са Душицом.
Јасмина је са још пет жена из општине Ћићевац прошла обуку за бригу о особама са интелектуалним и менталним потешкоћама и каже да је након две деценије „чекања на бироу за посао“ напокон „срећна јер има посао, а помаже другима“.
Прочитајте више…
Радионица о извештавању за пројекте грант шеме
Радионица о извештавању пројеката одабраних на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивају особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“ одржана је у Београду 15. децембра 2014.
Скупу су присуствовали представници институција социјалне заштите, локалних самоуправа, невладиних организација који реализују пројекте, Делегације Европске уније у Србији и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Радионица је одржана са циљем да се пројектима представе технички детаљи и информације које се односе на попуњавање извештаја и пружи подршка за припрему периодичних извештаја које ће достављати након завршетка пројеката.
Прочитајте више…
Конференција о деинституционализацији одржана у Београду
Конференција „Напредовање у процесу преласка са смештања корисника у институцију на услуге у заједници у Србији“ одржана је у Палати Србија у Београду 8. децембра 2014. у организацији Европске експертске групе за транзицију са институционалног на пружање услуга у заједници (ЕЕГ) и Министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања Србије.
Уводна излагања одржали су Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, проф. др Владимир Ђукић, државни секретар Министарства здравља Србије, Џон Халоран, ЕЕГ и Холгер Шредер, шеф кооперација Делегације ЕУ у Србији.
Прочитајте више…
Акредитација едукативних програма
Радионица о обуци тренера у области здравствене и социјалне заштите одржана је у Београду 28. октобра 2014. У радионици су учествовали представници установа социјалне заштите/пилота на пројекту, као и представници специјалних болница и Покрајинског завода за социјалну заштиту. Радионицу су водили проф. Мирослав Бркић, проф. Вито Флакер и Драгана Станковић, експерти на пројекту.
Након завршеног првог круга обука за модуле на тему личног планирања, нормализације, анализе ризика, тимског рада и организације нових услуга, заједнички састанак представника свих модула обука организован је у циљу припреме следеће фазе и како би започео рад на акредитацији програма. Заједнички се радило на евалуацији првог циклуса и утврђивању едукативних потреба за други циклус тренинга.
С обзиром да је процес обуке у току и улази се у фазу селекције потенцијалних тренера специјализованих за пет едукативних тема, на радионици се говорило о поступку акредитације едукативних програма у систему социјалне заштите у Србији.
Прочитајте више…
Радионица – евалуација одрживости услуга социјалне заштите
Више од 50 представника установа социјалне и здравствене заштите као и организација цивилног друштва и локалних самоуправа којима су додељени грантови на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама” у оквиру активности пројекта Отворени загрљај, присуствовало је радионици о одрживости пројеката који се реализују у овим установама и организацијама.
Радионица је одржана 27. октобра 2014. у Београду у циљу дефинисања кључних елемената за одрживост услуга социјалне заштите које се успостављају у оквиру подржаних пројеката, идентификације примера добре праксе, заједничких и најчешћих проблема са којима се суочавају пројекти као и корака за креирање акционих планова одрживости.
Присутне су поздравиле Александра Чалошевић, Михаела Јанша и Бранкица Јеремић, експерти на пројекту Отворени загрљај.
Прочитајте више…
Нове пројектне активности
Након две године имплементације активности пројекта Отворени загрљај, нове порјектне активности биће реализоване од септеmбра 2014. до децембра 2015.
Пројекат ће радити са 11 резиденцијалних установа и фокусирати се на припрему Плана трансформације за те установе, Студије изводљивости за психијатријске установе и припрему Плана развоја за међусекторске услуге у заједници и здравствене услуге.
Пројекат ће наставити да пружа подршку у изградњи капацитета на националном и локалном нивоу за унапређење обима и квалитета координираних услуга у заједници за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у складу са Развојним плановима. Пројектнн тим наставиће да пружа подршку Грант шеми за пружање социјалних и здравствених услуга у заједници.
У активности пројекта биће укључено 11 резиденцијалних установа социјалне заштите за особе за интелектуалним и менталним потешкоћама (Крагујевац, Велики Поповац, Кулина, Тутин, Стара Моравица, Панчево, Блаце, Чуруг, Стари Лец, Бечеј, Алексинац) и пет специјалних психијатријских болница (Горња Топоница, Нови Кнежевац, Вршац, Ковин и “Др. Лаза Лазаревић” у Београду).
Пројектни тим ће, и у наредном периоду, сарађивати са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством здравља Србије.
Друга обука о индивидуалном планирању
Друга обука у вези са операционализацијом планова у складу са стандардима за пружање услуга социјалне заштите одржана је у Дому за смештај душевно оболелих лица ”Св. Василије Острошки Чудотворац” у Новом Бечеју од 4 – 6. августа 2014.
Обуку су водили проф. др Вито Флакер и проф. др Мирослав Бркић, експерти на пројекту. Тренингу су присуствовали представници установа за социјалну заштиту, центара за социјални рад, специјалне болнице, као и Покрајински завод за социјалну заштиту.
Учесници су кроз практичне примере имали прилику да се активно ангажују, изразе своје недоумице и истраже нове могућности кроз дискусију са тимом експерата и другим присутнима.
Радионица је затворена дискусијом о имплементацији индивидуалних планова.300
Обука о нормализацији
Тренинг о нормализацији одржан је у Старој Моравици од 1- 3. јула 2014. Тренинг је водио проф. др Вито Флакер, експерт на пројекту.
Циљ радионице био је да се стекне увид о актуелним животним ситуацијама корисника социјалне заштите, разумевање и испитивање личних вредности, избор, самоопредељење и могућности за њихово остваривање; да se на кориснике гледа и као на појединце и особе са менталним и интелектуалним сметњама које живe у установама.
Првог дана обуке представљенa је нормализација и друштвене улоге валоризације, а у наставку су учесници учествова у практичној вежби “животни стилови “.
Прочитајте више…
Обука о индивидуалном планирању
Тродневни тренинг о индивидуалном планирању одржан је у Новом Бечеју од 25 – 27. јуна 2014. у оквиру пројектних активности са циљем да пружи практичан увид у процес деинституционализације.
Тренинг је припремио проф. др Вито Флакер, а водио га проф. др Мирослав Бркић, експерти на пројекту. Представљени су основни концепти, кључне разлике између традиционалног и планирања у коме је особа у центру заштите као и различите методе индивидуалног планирања.
Учесници су радили у четири групе. У свакој групи је била једна особа у улози професионалца, једна је представљала корисника, а остали су били посматрачи.
Прочитајте више…
Фокус група о финансирању деинституционализације
У оквиру пројектних активности у Београду је 23. јуна 2014. одржана фокус група посвећена финансирању деинституционализације и услуга у зајединици.
Џорџ Болтон, експерт за финансирање водио је фокус групу и у разговору са представницима установа социјалне заштите (Дом за смештај одраслих лица “Кулина), локалне самоуправе (Алексинац), невладине организације (Каритас Шабац) и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања истакнуто је да је за будућу деинституционализацију неопходна сарадња између социјалног и здравственог сектора.
Током дискусије анализирано је тренутно стање финансирања услуга које се пружају у установама социјалне заштите и наглашено да је од великог значаја да се установе реални трошкови услуга које ће се пружати током процеса деинституционализације
Одржана фокус група о сарадњи социјалног и здравственог система у пружању помоћи особама са менталним сметњама
Представници социјалних и здравствених установа и институција учествовали су у раду дводневне фокус групе на којој се говорило о организационим и правним аспектима сарадње социјалног и здравственог система у пружању помоћи и подршке особама са менталним сметањама и изазовима са којима се суочавају оба система. Састанак је одржан у Београду, 10. јуна 2014.
У уводном излагању проф. др Мирослав Бркић, експерт на пројекту, говорио је о организационом функционисању система социјалне заштите и проблемима са којима се овај систем суочава. Бркић је истакао да би услуге социјалне заштите (услуге у заједници) у будућности требало да буду интер-секторске, односно да их пружају оба система – и социјални и здравствени.
Др Зоран Весић, експерт на пројекту говорио је о сарадњи здравственог и социјалног система у пружању услуга особама са менталним сметњама и истакао да је неопходно да буду дефинисане надлежности центара за ментално здравље и њихово финансирање.
Прочитајте више…
Свечано проглашење пројеката одабраних на конкурсу “Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“
Eвропска унија доделила је више од 2,3 милиона евра бесповратних средстава установама социјалне и здравствене заштите, организацијама цивилног друштва и локалним самоуправама у Србији које су учествовале на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“.
Свечано проглашење грантова за 19 пројеката помоћи особама са менталним и интелектуалним потешкоћама одржано је 4. јуна 2014. у “Палати Србија” у Београду. Свечаности су присуствовали Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, др Златибор Лончар, министар здравља и амбасадор Мајкл Девенпорт, шеф Делегације Европске уније у Србији.
„Данас је за близу 999 људских бића почео лепши и мало бољи живот. Не само за њих већ и за њихове породице, за средину у којој живе. Можемо да кажемо да је од данас свет постао мало хуманији, мало поштеније место за живот. Желим да се захвалим нашим пријатељима из ЕУ који су омогућили све ово, али и вама без којих сав новац овог света и не би имао велики смисао”, истакао је Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обраћајући се присутнима.
Др Златибор Лончар, министар здравља рекао је да ће финансијска подршка ЕУ у оквиру овог пројекта омогућити специјалним психијатријским болницама „Др Славољуб Бакаловић“ у Вршцу и „Свети Врачеви“ у Новом Кнежевцу да део својих делатности пренесу на локални ниво. Лончар је додао да примарна здравствена заштита мора да буде ојачана пре свега обучавањем лекара да лакше препознају знакове душевних и менталних поремећаја.
“Сувише често област менталног здравља није предмет дебата које се воде у јавности. А управо ова област од критичног је значаја како за појединачно, људско, тако и друштвено благостање” истакао је амбасадор Мајкл Девенпорт, шеф Делегације Европске уније у Србији.
Прочитајте више…
Радионица о развоју индивидуалних планова за резиденцијалне установе
Више од 40 представника резиденцијалних установа које су укључене у пројекат учествовало је у радионици о развоју индивидуалних планова која је одржана у Београду, 15. маја 2014.
Др Моника Габани, вођа пројектног тима отворила је радионицу и истакла да је радионица организована са циљем да се резиденцијалним установама пружи подршка у развоју индивидуалних планова у процесу трансформације.
Милутин Цветковић, ИТ експерт на пројекту представио је софтверско решење које ће бити на располагању резиденцијалним установама са циљем да се обезбеди прикупљање података, унос и чување, претрага и уређивање личних података. Софтверско решење једноставно је за употребу, рад апликације могуће је независно од Интернета. Имплементација програма предвиђена је крајем маја.
Мирко Јанкелић, директор Дома за душевно оболела лица „Чуруг“ из Чуруга представио је процес планирања деинституционализације на примеру њихове установе. Јанкелић је објаснио деинституционализацију као процес реформе или промене од институција ка локалним или алтернативним услугама, а која се реализује под претпоставком да се особама обухваћеним институционалном заштитом могу пружати потребне услуге и подршка самосталнијем животу изван установе тј. у заједници.
Прочитајте више…
Радни састанак о плановима трансформације за специјалне психијатријске болнице
Директори специјалних психијатријских болница из Вршца, Новог Кнежевца, Ковина и Горње Топонице присуствовали су радном састанку на коме се говорило о плановима за трансформацију специјалних психијатријских болнице. Састанак је одржан у Београду 14. маја 2014.
Скуп је отворио Јан Фајфер, психијатар, експерт на пројекту. У уводном делу директори специјалних психијатријских болница представили су тренутно стање у установама и проблеме са којима се суочавају.
У наставку се говорило о могућностима за деинституционализацију и пружању нових услуга у заједници (отварање центара за ментално здравље у заједници, заштићено становање), начинима финансирања нових услуга у заједници.
Присутни су истакли да је за успешну трансформацију специјалних психијатријских болница улога психијатријског одељења у општим болницама веома важна. Ово одељење би требало да повец́а своју способност да брине о свим акутним клијентима у њиховој средини и да их упућује у специјалне психијатријске болнице. Они такође имају улогу у развијању центара за ментално здравље у заједници на њиховој територији.
Прочитајте више…
Радионица – Иницијација развојних планова
Више од 40 представника резиденцијалних установа и институција социјалне и здравствене заштите учествовало је у дводневној радионици „Иницијација развојних планова“ која је одржана у Београду, 27 – 28. марта 2014.
Радионица је одржана са циљем да се резиденцијалним установама пружи подршка при планирању и имплементацији свеобухватних развојних планова за деинституционализацију.
Др Моника Габани, вођа пројекта поздравила је присутне и истакла да ће пројекат пружити подршку свим установама у процесу деинситуционализације. Један од начина пројектне подршке је и софтверско решење које ће олакшати планирање резиденцијалних установа и услуга у заједници.
Прочитајте више…
Радионица о процесу трансформације
Дводневнa радионица о организационим и техничким могућностима процеса трансформације установа за социјалну заштиту одржана је у Београду 17. и 18. децембра 2013. Састанку су присуствовали директори установа социјалне заштите које су укључене у пројекат (Велики Поповац, Крагујевац, Кулина, Тутин, Панчево, Стара Моравица, Чуруг, Нови Бечеј и Алексинац).
Првог дана радионице говорило се о поукама извученим из студијске посете Чешкој Републици. Учесници су као најбитнију поуку навели свој утисак о стварној могућности трансформације установа и деинституционализације која би допринела бољем животу корисника и хуманијем приступу њиховим проблемима.
Прочитајте више…
Дводневна радионица о пројектном статусу
Дводневна радионица посвећена тренутном статусу пројекта и његовом преформулисању одржана је у Београду 19. и 21. новембра 2013.
Радионицу је отворила др Моника Габани, вођа пројекта. Она је истакла да је радионица организована након мониторинг мисије пројекта која је одржана у октобру ове године. Једна од препорука ове мисије била је ревизија пројектног оквира. “Данас смо овде да анализирамо статус пројекта и да разговарамо о изазовима са којима ће се пројекат сусрести у будућности”, рекла је др Габани. Она је додала да би све заинетресоване стране требало да активно учествују у овом процесу што ће помоћи пројекту да постигне резултате и омогући деинституционализацију.
Прочитајте више…
Студијске посете Чешкој Републици
У оквиру пројектних активности, организоване су две студијске посете Чешкој Републици. Од 1–4. септембра 2013. организована је прва студијска посета. У посети чешком Министарству за рад и социјалну политику као и резиденцијалним установама боравили су Бранкица Јанковић, државна секретарка Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Бранко Пузић, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, др Татјана Воскресенски, директорка специјалне психијатријске болнице у Вршцу, Нада Марковић, Министарство здравља, др Моника Габани, вођа пројекта, Мирослав Бркић, експерт на пројекту и др Јан Фајфер, психијатар, експерт на пројекту.
Прочитајте више…
Тренинг о процени степена подршке корисницима социјалне заштите
У наставку пројектних активности, у Београду је 14-15. октобра 2013. одржан тренинг на коме је представницима резиденцијалних установа представљена Скала функционалне ефикасности. Тренинг је водио Мирослав Бркић, експерт на пројекту, аутор Скале.
Скала функционалне ефикасности (функционална ефикасност је способност особе да независно задовољава основне потребе у различитим областима свакодневног живота), настала је у сарадњи са пружаоцима услуга у систему социјалне заштите. На основу овог мерног инструмента вршиће се процена степена потребне подршке за кориснике који би требало да буду смештени у установе, а и оних који се већ налазе у њима.
Бркић је истакао да до сада у резиденцијалним установама у Србији није коришћена јединствена Скала, али да су неке установе развијале сопствене, које су се базирале на процени потреба корисника углавном у области свакодневне бриге о себи. Он је додао да је склала направљена за све корисничке групе јер како је навео “односи се на њихову функционалну ефикасност“.
Посете резиденцијалним установама
Током септембра месеца, пројектни тим посетио је резиденцијалне установе укључене у пројекат Отворени загрљај. На састанцима са представницима установа анализирани су појединачни нацрти планова за трансформацију свих резиденцијалних установа и конкретне идеје за пружање услуга у заједници.
Свих 13 резиденцијалних установа које су укључене у пројекат доставиле су крајем септембра нацрте планова за трансформацију.
Тренинг за учествовање на јавном позиву
Након одржаних информативних сесија на којима је представљен Јавни позив за подношење предлога пројеката за доделу грантова “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама“, у оквиру активности пројекта у Београду је 19.9.2013. године одржан тренинг за потенцијалне апликанте.
Тренинг је организиван са циљем да потенцијални апликанти добију додатне информације о процесу трансформације установа, о услугама у заједници као и о процесу деинституционализације особа са интелектуалним и менталним потешкоћама.
Информативне сесије широм Србије
Информативне сесије на којима је представљен јавни позив за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у циљу унапређења социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама одржане су од 5. до 9. августа 2013. у Новом Саду, Суботици, Краљеву, Врању и Нишу.
Представљању позива присуствовало је више од 300 представника здравствених и социјалних…
Одржана прва информативна сесија у Београду

Медија Центар Београд
Јавни позив “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама” за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у износу од 2,55 милиона евра у циљу унапређења социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама представљен је на првој информативној сесији која је одржана 1. aвгуста 2013. у Медија центру у Београду.
Представљање јавног позива за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава
Представљање јавног позива за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава
“Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама”
Јавни позив “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама” за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у оквиру пројекта Отворени загрљај биће представљен на информативној сесији која ће се одржати у четвртак, 1. августа 2013. са почетком у 12.00 часова у Медија центру у Београду (Теразије 3/1). …
У Београду одржана дводневна радионица о процесу трансформације резиденцијалних установа
Радионица
Дводневној радионици посвећеној трансформацији резиденцијалних установа и почетку процеса на развоју планова за трансформацију сваке од резиденцијалних и психијатријских установа укључених у пројекат “Отворени загрљај”, присуствовало је више од 30 представника из 13 установа. Радионица је одржана 16. и 17. јула 2013. у Београду.
Др Моника Габани, вођа пројекта отворила је радионицу и одржала…
Одржане консултативне сесије за доделу грантова

Консултативна сесија
Више од 60 представника из резиденцијалних и психијатријских установа, локалних самоуправа и невладиних организација, Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Делегације Европске уније у Србији, Центара за социјални рад и других институција из целе Србије учествовало је на две консултативне сесије које су у оквиру пројектних активности одржане 20. јуна 2013. …
њи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством здравља Републике Србије.
Општи циљ пројекта је побољшање социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама. Пројекат се састоји од три компоненте:
1. План трансформације за процењених 11 резиденцијалних установа, Студија изводљивости за психијатријске установе и припремљен План развоја за међусекторске услуге у зајејдници и здравствене услуге.
2. Капацитети на националном и локалном нивоу за унапређење обима и квалитета координираних услуга у заједеници за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у складу са Развојним плановима.
3. Подршка Грант шеми за пружање социјалних и здравствених услуга у заједници.
У активности пројекта укључено је 11 резиденцијалних установа социјалне заштите за особе за интелектуалним и менталним потешкоћама (Крагујевац, Велики Поповац, Кулина, Тутин, Стара Моравица, Панчево, Блаце, Чуруг, Стари Лец, Бечеј, Алексинац) и пет специјалних психијатријских болница (Горња Топоница, Нови Кнежевац, Вршац, Ковин и “Др. Лаза Лазаревић” у Београду).
Пројекат реализују Хифаб, Болт Интернационал Консултинг, Про Менте Аустрија, и ССПМХ.
Активности на пројекту започете су у септембру 2012.
Прочитајте више o пројекту…[/one_half]
Вести
Отворена кућа у Тешици – капија за нови почетак
У оквиру пројекта „Отворена капија за нови почетак“ у општини Алексинац започет је процес деинституционализације особа са менталним и интелектуалним потешкоћама и први пут је успостављена услуга „становање уз подршку“ за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у овој општини.
У селу Тешица, 13. фебруара 2015. отворен је нови објекат (монтажна кућа) у којем се реализује ова услуга за четири корисника који су измештени из Радне јединице за смештај душевно оболелих лица у Тешици која је део Геронтолошког центра “Јеленац” из Алексинца.
Прочитајте више…
Брига о особама са интелектуалним и менталним потешкоћама у Ћићевцу
Душица Радовановић (58) са интелектуалним и менталним потешкоћама живи сама у породичној кући у Сталаћу, селу у општини Ћићевац. У дворишту нападао снег, последњих дана децембра стегла хладноћа. О овој жени брине њена рођена сестра, али у последња два месеца бригу води и Јасмина Милићевић, неговатељица која свакодневно, у трајању од по два сата, борави са Душицом.
Јасмина је са још пет жена из општине Ћићевац прошла обуку за бригу о особама са интелектуалним и менталним потешкоћама и каже да је након две деценије „чекања на бироу за посао“ напокон „срећна јер има посао, а помаже другима“.
Прочитајте више…
Радионица о извештавању за пројекте грант шеме
Радионица о извештавању пројеката одабраних на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивају особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“ одржана је у Београду 15. децембра 2014.
Скупу су присуствовали представници институција социјалне заштите, локалних самоуправа, невладиних организација који реализују пројекте, Делегације Европске уније у Србији и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Радионица је одржана са циљем да се пројектима представе технички детаљи и информације које се односе на попуњавање извештаја и пружи подршка за припрему периодичних извештаја које ће достављати након завршетка пројеката.
Прочитајте више…
Конференција о деинституционализацији одржана у Београду
Конференција „Напредовање у процесу преласка са смештања корисника у институцију на услуге у заједници у Србији“ одржана је у Палати Србија у Београду 8. децембра 2014. у организацији Европске експертске групе за транзицију са институционалног на пружање услуга у заједници (ЕЕГ) и Министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања Србије.
Уводна излагања одржали су Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, проф. др Владимир Ђукић, државни секретар Министарства здравља Србије, Џон Халоран, ЕЕГ и Холгер Шредер, шеф кооперација Делегације ЕУ у Србији.
Прочитајте више…
Акредитација едукативних програма
Радионица о обуци тренера у области здравствене и социјалне заштите одржана је у Београду 28. октобра 2014. У радионици су учествовали представници установа социјалне заштите/пилота на пројекту, као и представници специјалних болница и Покрајинског завода за социјалну заштиту. Радионицу су водили проф. Мирослав Бркић, проф. Вито Флакер и Драгана Станковић, експерти на пројекту.
Након завршеног првог круга обука за модуле на тему личног планирања, нормализације, анализе ризика, тимског рада и организације нових услуга, заједнички састанак представника свих модула обука организован је у циљу припреме следеће фазе и како би започео рад на акредитацији програма. Заједнички се радило на евалуацији првог циклуса и утврђивању едукативних потреба за други циклус тренинга.
С обзиром да је процес обуке у току и улази се у фазу селекције потенцијалних тренера специјализованих за пет едукативних тема, на радионици се говорило о поступку акредитације едукативних програма у систему социјалне заштите у Србији.
Прочитајте више…
Радионица – евалуација одрживости услуга социјалне заштите
Више од 50 представника установа социјалне и здравствене заштите као и организација цивилног друштва и локалних самоуправа којима су додељени грантови на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама” у оквиру активности пројекта Отворени загрљај, присуствовало је радионици о одрживости пројеката који се реализују у овим установама и организацијама.
Радионица је одржана 27. октобра 2014. у Београду у циљу дефинисања кључних елемената за одрживост услуга социјалне заштите које се успостављају у оквиру подржаних пројеката, идентификације примера добре праксе, заједничких и најчешћих проблема са којима се суочавају пројекти као и корака за креирање акционих планова одрживости.
Присутне су поздравиле Александра Чалошевић, Михаела Јанша и Бранкица Јеремић, експерти на пројекту Отворени загрљај.
Прочитајте више…
Нове пројектне активности
Након две године имплементације активности пројекта Отворени загрљај, нове порјектне активности биће реализоване од септеmбра 2014. до децембра 2015.
Пројекат ће радити са 11 резиденцијалних установа и фокусирати се на припрему Плана трансформације за те установе, Студије изводљивости за психијатријске установе и припрему Плана развоја за међусекторске услуге у заједници и здравствене услуге.
Пројекат ће наставити да пружа подршку у изградњи капацитета на националном и локалном нивоу за унапређење обима и квалитета координираних услуга у заједници за особе са интелектуалним и менталним потешкоћама у складу са Развојним плановима. Пројектнн тим наставиће да пружа подршку Грант шеми за пружање социјалних и здравствених услуга у заједници.
У активности пројекта биће укључено 11 резиденцијалних установа социјалне заштите за особе за интелектуалним и менталним потешкоћама (Крагујевац, Велики Поповац, Кулина, Тутин, Стара Моравица, Панчево, Блаце, Чуруг, Стари Лец, Бечеј, Алексинац) и пет специјалних психијатријских болница (Горња Топоница, Нови Кнежевац, Вршац, Ковин и “Др. Лаза Лазаревић” у Београду).
Пројектни тим ће, и у наредном периоду, сарађивати са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством здравља Србије.
Друга обука о индивидуалном планирању
Друга обука у вези са операционализацијом планова у складу са стандардима за пружање услуга социјалне заштите одржана је у Дому за смештај душевно оболелих лица ”Св. Василије Острошки Чудотворац” у Новом Бечеју од 4 – 6. августа 2014.
Обуку су водили проф. др Вито Флакер и проф. др Мирослав Бркић, експерти на пројекту. Тренингу су присуствовали представници установа за социјалну заштиту, центара за социјални рад, специјалне болнице, као и Покрајински завод за социјалну заштиту.
Учесници су кроз практичне примере имали прилику да се активно ангажују, изразе своје недоумице и истраже нове могућности кроз дискусију са тимом експерата и другим присутнима.
Радионица је затворена дискусијом о имплементацији индивидуалних планова.300
Обука о нормализацији
Тренинг о нормализацији одржан је у Старој Моравици од 1- 3. јула 2014. Тренинг је водио проф. др Вито Флакер, експерт на пројекту.
Циљ радионице био је да се стекне увид о актуелним животним ситуацијама корисника социјалне заштите, разумевање и испитивање личних вредности, избор, самоопредељење и могућности за њихово остваривање; да se на кориснике гледа и као на појединце и особе са менталним и интелектуалним сметњама које живe у установама.
Првог дана обуке представљенa је нормализација и друштвене улоге валоризације, а у наставку су учесници учествова у практичној вежби “животни стилови “.
Прочитајте више…
Обука о индивидуалном планирању
Тродневни тренинг о индивидуалном планирању одржан је у Новом Бечеју од 25 – 27. јуна 2014. у оквиру пројектних активности са циљем да пружи практичан увид у процес деинституционализације.
Тренинг је припремио проф. др Вито Флакер, а водио га проф. др Мирослав Бркић, експерти на пројекту. Представљени су основни концепти, кључне разлике између традиционалног и планирања у коме је особа у центру заштите као и различите методе индивидуалног планирања.
Учесници су радили у четири групе. У свакој групи је била једна особа у улози професионалца, једна је представљала корисника, а остали су били посматрачи.
Прочитајте више…
Фокус група о финансирању деинституционализације
У оквиру пројектних активности у Београду је 23. јуна 2014. одржана фокус група посвећена финансирању деинституционализације и услуга у зајединици.
Џорџ Болтон, експерт за финансирање водио је фокус групу и у разговору са представницима установа социјалне заштите (Дом за смештај одраслих лица “Кулина), локалне самоуправе (Алексинац), невладине организације (Каритас Шабац) и Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања истакнуто је да је за будућу деинституционализацију неопходна сарадња између социјалног и здравственог сектора.
Током дискусије анализирано је тренутно стање финансирања услуга које се пружају у установама социјалне заштите и наглашено да је од великог значаја да се установе реални трошкови услуга које ће се пружати током процеса деинституционализације
Одржана фокус група о сарадњи социјалног и здравственог система у пружању помоћи особама са менталним сметњама
Представници социјалних и здравствених установа и институција учествовали су у раду дводневне фокус групе на којој се говорило о организационим и правним аспектима сарадње социјалног и здравственог система у пружању помоћи и подршке особама са менталним сметањама и изазовима са којима се суочавају оба система. Састанак је одржан у Београду, 10. јуна 2014.
У уводном излагању проф. др Мирослав Бркић, експерт на пројекту, говорио је о организационом функционисању система социјалне заштите и проблемима са којима се овај систем суочава. Бркић је истакао да би услуге социјалне заштите (услуге у заједници) у будућности требало да буду интер-секторске, односно да их пружају оба система – и социјални и здравствени.
Др Зоран Весић, експерт на пројекту говорио је о сарадњи здравственог и социјалног система у пружању услуга особама са менталним сметњама и истакао да је неопходно да буду дефинисане надлежности центара за ментално здравље и њихово финансирање.
Прочитајте више…
Свечано проглашење пројеката одабраних на конкурсу “Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“
Eвропска унија доделила је више од 2,3 милиона евра бесповратних средстава установама социјалне и здравствене заштите, организацијама цивилног друштва и локалним самоуправама у Србији које су учествовале на конкурсу „Подршка деинституционализацији и социјалном укључивању особа са менталним и интелектуалним потешкоћама“.
Свечано проглашење грантова за 19 пројеката помоћи особама са менталним и интелектуалним потешкоћама одржано је 4. јуна 2014. у “Палати Србија” у Београду. Свечаности су присуствовали Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, др Златибор Лончар, министар здравља и амбасадор Мајкл Девенпорт, шеф Делегације Европске уније у Србији.
„Данас је за близу 999 људских бића почео лепши и мало бољи живот. Не само за њих већ и за њихове породице, за средину у којој живе. Можемо да кажемо да је од данас свет постао мало хуманији, мало поштеније место за живот. Желим да се захвалим нашим пријатељима из ЕУ који су омогућили све ово, али и вама без којих сав новац овог света и не би имао велики смисао”, истакао је Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обраћајући се присутнима.
Др Златибор Лончар, министар здравља рекао је да ће финансијска подршка ЕУ у оквиру овог пројекта омогућити специјалним психијатријским болницама „Др Славољуб Бакаловић“ у Вршцу и „Свети Врачеви“ у Новом Кнежевцу да део својих делатности пренесу на локални ниво. Лончар је додао да примарна здравствена заштита мора да буде ојачана пре свега обучавањем лекара да лакше препознају знакове душевних и менталних поремећаја.
“Сувише често област менталног здравља није предмет дебата које се воде у јавности. А управо ова област од критичног је значаја како за појединачно, људско, тако и друштвено благостање” истакао је амбасадор Мајкл Девенпорт, шеф Делегације Европске уније у Србији.
Прочитајте више…
Радионица о развоју индивидуалних планова за резиденцијалне установе
Више од 40 представника резиденцијалних установа које су укључене у пројекат учествовало је у радионици о развоју индивидуалних планова која је одржана у Београду, 15. маја 2014.
Др Моника Габани, вођа пројектног тима отворила је радионицу и истакла да је радионица организована са циљем да се резиденцијалним установама пружи подршка у развоју индивидуалних планова у процесу трансформације.
Милутин Цветковић, ИТ експерт на пројекту представио је софтверско решење које ће бити на располагању резиденцијалним установама са циљем да се обезбеди прикупљање података, унос и чување, претрага и уређивање личних података. Софтверско решење једноставно је за употребу, рад апликације могуће је независно од Интернета. Имплементација програма предвиђена је крајем маја.
Мирко Јанкелић, директор Дома за душевно оболела лица „Чуруг“ из Чуруга представио је процес планирања деинституционализације на примеру њихове установе. Јанкелић је објаснио деинституционализацију као процес реформе или промене од институција ка локалним или алтернативним услугама, а која се реализује под претпоставком да се особама обухваћеним институционалном заштитом могу пружати потребне услуге и подршка самосталнијем животу изван установе тј. у заједници.
Прочитајте више…
Радни састанак о плановима трансформације за специјалне психијатријске болнице
Директори специјалних психијатријских болница из Вршца, Новог Кнежевца, Ковина и Горње Топонице присуствовали су радном састанку на коме се говорило о плановима за трансформацију специјалних психијатријских болнице. Састанак је одржан у Београду 14. маја 2014.
Скуп је отворио Јан Фајфер, психијатар, експерт на пројекту. У уводном делу директори специјалних психијатријских болница представили су тренутно стање у установама и проблеме са којима се суочавају.
У наставку се говорило о могућностима за деинституционализацију и пружању нових услуга у заједници (отварање центара за ментално здравље у заједници, заштићено становање), начинима финансирања нових услуга у заједници.
Присутни су истакли да је за успешну трансформацију специјалних психијатријских болница улога психијатријског одељења у општим болницама веома важна. Ово одељење би требало да повец́а своју способност да брине о свим акутним клијентима у њиховој средини и да их упућује у специјалне психијатријске болнице. Они такође имају улогу у развијању центара за ментално здравље у заједници на њиховој територији.
Прочитајте више…
Радионица – Иницијација развојних планова
Више од 40 представника резиденцијалних установа и институција социјалне и здравствене заштите учествовало је у дводневној радионици „Иницијација развојних планова“ која је одржана у Београду, 27 – 28. марта 2014.
Радионица је одржана са циљем да се резиденцијалним установама пружи подршка при планирању и имплементацији свеобухватних развојних планова за деинституционализацију.
Др Моника Габани, вођа пројекта поздравила је присутне и истакла да ће пројекат пружити подршку свим установама у процесу деинситуционализације. Један од начина пројектне подршке је и софтверско решење које ће олакшати планирање резиденцијалних установа и услуга у заједници.
Прочитајте више…
Радионица о процесу трансформације
Дводневнa радионица о организационим и техничким могућностима процеса трансформације установа за социјалну заштиту одржана је у Београду 17. и 18. децембра 2013. Састанку су присуствовали директори установа социјалне заштите које су укључене у пројекат (Велики Поповац, Крагујевац, Кулина, Тутин, Панчево, Стара Моравица, Чуруг, Нови Бечеј и Алексинац).
Првог дана радионице говорило се о поукама извученим из студијске посете Чешкој Републици. Учесници су као најбитнију поуку навели свој утисак о стварној могућности трансформације установа и деинституционализације која би допринела бољем животу корисника и хуманијем приступу њиховим проблемима.
Прочитајте више…
Дводневна радионица о пројектном статусу
Дводневна радионица посвећена тренутном статусу пројекта и његовом преформулисању одржана је у Београду 19. и 21. новембра 2013.
Радионицу је отворила др Моника Габани, вођа пројекта. Она је истакла да је радионица организована након мониторинг мисије пројекта која је одржана у октобру ове године. Једна од препорука ове мисије била је ревизија пројектног оквира. “Данас смо овде да анализирамо статус пројекта и да разговарамо о изазовима са којима ће се пројекат сусрести у будућности”, рекла је др Габани. Она је додала да би све заинетресоване стране требало да активно учествују у овом процесу што ће помоћи пројекту да постигне резултате и омогући деинституционализацију.
Прочитајте више…
Студијске посете Чешкој Републици
У оквиру пројектних активности, организоване су две студијске посете Чешкој Републици. Од 1–4. септембра 2013. организована је прва студијска посета. У посети чешком Министарству за рад и социјалну политику као и резиденцијалним установама боравили су Бранкица Јанковић, државна секретарка Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Бранко Пузић, Министарство рада, запошљавања и социјалне политике, др Татјана Воскресенски, директорка специјалне психијатријске болнице у Вршцу, Нада Марковић, Министарство здравља, др Моника Габани, вођа пројекта, Мирослав Бркић, експерт на пројекту и др Јан Фајфер, психијатар, експерт на пројекту.
Прочитајте више…
Тренинг о процени степена подршке корисницима социјалне заштите
У наставку пројектних активности, у Београду је 14-15. октобра 2013. одржан тренинг на коме је представницима резиденцијалних установа представљена Скала функционалне ефикасности. Тренинг је водио Мирослав Бркић, експерт на пројекту, аутор Скале.
Скала функционалне ефикасности (функционална ефикасност је способност особе да независно задовољава основне потребе у различитим областима свакодневног живота), настала је у сарадњи са пружаоцима услуга у систему социјалне заштите. На основу овог мерног инструмента вршиће се процена степена потребне подршке за кориснике који би требало да буду смештени у установе, а и оних који се већ налазе у њима.
Бркић је истакао да до сада у резиденцијалним установама у Србији није коришћена јединствена Скала, али да су неке установе развијале сопствене, које су се базирале на процени потреба корисника углавном у области свакодневне бриге о себи. Он је додао да је склала направљена за све корисничке групе јер како је навео “односи се на њихову функционалну ефикасност“.
Посете резиденцијалним установама
Током септембра месеца, пројектни тим посетио је резиденцијалне установе укључене у пројекат Отворени загрљај. На састанцима са представницима установа анализирани су појединачни нацрти планова за трансформацију свих резиденцијалних установа и конкретне идеје за пружање услуга у заједници.
Свих 13 резиденцијалних установа које су укључене у пројекат доставиле су крајем септембра нацрте планова за трансформацију.
Тренинг за учествовање на јавном позиву
Након одржаних информативних сесија на којима је представљен Јавни позив за подношење предлога пројеката за доделу грантова “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама“, у оквиру активности пројекта у Београду је 19.9.2013. године одржан тренинг за потенцијалне апликанте.
Тренинг је организиван са циљем да потенцијални апликанти добију додатне информације о процесу трансформације установа, о услугама у заједници као и о процесу деинституционализације особа са интелектуалним и менталним потешкоћама.
Информативне сесије широм Србије
Информативне сесије на којима је представљен јавни позив за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у циљу унапређења социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама одржане су од 5. до 9. августа 2013. у Новом Саду, Суботици, Краљеву, Врању и Нишу.
Представљању позива присуствовало је више од 300 представника здравствених и социјалних…
Одржана прва информативна сесија у Београду

Медија Центар Београд
Јавни позив “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама” за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у износу од 2,55 милиона евра у циљу унапређења социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама представљен је на првој информативној сесији која је одржана 1. aвгуста 2013. у Медија центру у Београду.
Представљање јавног позива за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава
Представљање јавног позива за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава
“Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама”
Јавни позив “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама” за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у оквиру пројекта Отворени загрљај биће представљен на информативној сесији која ће се одржати у четвртак, 1. августа 2013. са почетком у 12.00 часова у Медија центру у Београду (Теразије 3/1). …
У Београду одржана дводневна радионица о процесу трансформације резиденцијалних установа
Радионица
Дводневној радионици посвећеној трансформацији резиденцијалних установа и почетку процеса на развоју планова за трансформацију сваке од резиденцијалних и психијатријских установа укључених у пројекат “Отворени загрљај”, присуствовало је више од 30 представника из 13 установа. Радионица је одржана 16. и 17. јула 2013. у Београду.
Др Моника Габани, вођа пројекта отворила је радионицу и одржала…
Одржане консултативне сесије за доделу грантова

Консултативна сесија
Више од 60 представника из резиденцијалних и психијатријских установа, локалних самоуправа и невладиних организација, Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, Делегације Европске уније у Србији, Центара за социјални рад и других институција из целе Србије учествовало је на две консултативне сесије које су у оквиру пројектних активности одржане 20. јуна 2013. …