
Одржана прва информативна сесија у Београду

Медија Центар Београд
Јавни позив “Подршка деинституционализацији и социјалној инклузији особа са интелектуалним и менталним потешкоћама” за подношење предлога пројеката за доделу бесповратних средстава у износу од 2,55 милиона евра у циљу унапређења социјалне инклузије особа са интелектуалним и менталним потешкоћама представљен је на првој информативној сесији која је одржана 1. aвгуста 2013. у Медија центру у Београду.
Уводна излагања одржали су проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка здравља Републике Србије, Адриано Мартинс, заменик шефа Делегације Европске уније у Републици Србији и Бранкица Јанковић, државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике.
Министарка здравља проф. др Славица Ђукић Дејановић изјавила је да су особе са менталним сметњама често дискриминисане у друштву, да их чак и породица напушта, па у психијатријским болницама остају месецима и годинама. Она је рекла да треба подићи ниво услуга за збрињавање тих људи на локалном нивоу како би они били збринути када се врате у своје средине из специјализованих институција.
Према подацима Министарства здравља од 158 домова здравља у Србији 74 има своје психијатре, а ради се на томе да их буде што више или да барем лекари опште праксе буду додатно обучавани.
Адриано Мартинс, заменик шефа Делегације Европске уније у Србији поздравио је напоре које Влада Србије чини када је реч о деинституционализацији особа са менталним сметњама и додао да пројекти морају да пруже конкретну помоћ људима са менталним и интелектуалним сметњама. “Од 2000. године ЕУ донирала је 144 милиона евра за подршку социјалном сектору, а 147 милиона уложено је у здравство”, подсетио је Мартинс.
Државна секретака у Министарству рада и социјалне политике Бранкица Јанковић као један од главних циљева истакла је што мањи број особа са менталним сметњама у установама. “Свесни смо да услови у тим установама некада нису онакви какве завређује људско поштовање и достојанство”, истакла је Јанковић. Она је изразила наду да ће подршка и пројетки који ће се реализовати уз помоћ Европске уније допринети да се ситуација поправи. Јанковић је додала да су особе са менталним сметњама највише дискриминисане и да се мора радити на спречавању њихове даље институционализације.
Процена је да у свету има око пола милијарде људи са менталним сметњама, а у Србији између 300.000 и 400.000 таквих особа.
У другом делу сесије Александра Чалошевић, експерт за грантове одржала је презентацију у којој је представила конкурс. На питања присутних поред Чалошевић одговарали су и Ана Миленић, програм менаџер Делегације ЕУ у Србији и Марјан Габриел, одељење за финансије и уговоре Делегације ЕУ.
Представљању позива присуствовало је више од 100 представника здравствених и социјалних установа, локалних самоуправа, невладиних организација које ће новим пројектима бити у могућности да реализују услуге у заједници како би се омогућила деинституционализација особа са интелектуалним и менталним потешкоћама као и трансформација резиденцијалних установа.
Грантови ће се додељивати за пројекте који ће трајати од 10 до 18 месеци у износу од 50.000 до 200.000 евра, уз кофинансирање од 15%. Рок за подношење пријава је 31. октобар 2013.
Информативне сесије биће одржане од 5 – 9. августа у Новом Саду, Суботици, Краљеву, Врању и Нишу.