
Тренинг о процени степена подршке корисницима социјалне заштите
У наставку пројектних активности, у Београду је 14-15. октобра 2013. одржан тренинг на коме је представницима резиденцијалних установа представљена Скала функционалне ефикасности. Тренинг је водио Мирослав Бркић, експерт на пројекту, аутор Скале.
Скала функционалне ефикасности (функционална ефикасност је способност особе да независно задовољава основне потребе у различитим областима свакодневног живота), настала је у сарадњи са пружаоцима услуга у систему социјалне заштите. На основу овог мерног инструмента вршиће се процена степена потребне подршке за кориснике који би требало да буду смештени у установе, а и оних који се већ налазе у њима.
Бркић је истакао да до сада у резиденцијалним установама у Србији није коришћена јединствена Скала, али да су неке установе развијале сопствене, које су се базирале на процени потреба корисника углавном у области свакодневне бриге о себи. Он је додао да је склала направљена за све корисничке групе јер како је навео “односи се на њихову функционалну ефикасност“. Скалу могу да користе сви професионалци запослени у систему социјалне заштите, на пословима и процене и планирања рада са корисницима – у резиденцијалним институцијама, у центрима за социјални рад и другим институцијама и организацијама.
Основни циљ употребе Скале је да се што поузданије процени актуелна фунционална ефикасност и пружи адекватна подршка како би се корисницима унапредио или одржао постојећи квалитет живота, у зависности од присутних снага и ограничења. У том контексту она треба да допринесе спречавању институционализације, односно успешнијим процесима деинституционализације.
Подршка коју пружају институције социјалне заштите требало би да одржи или унапреди независност особе и тако јој омогући да развије максимални могући квалитет живота. Непрепознавање потребе за подршком у раним фазама, односно неадекватна подршка без јасног оквира за евалуацију напретка у периоду развоја функционалне ефикасности, може довести до ране и дуготрајне зависности особе од система социјалне заштите што ће довести до ниског квалитета живота особа и оптерећења система социјалне заштите.
У наставку тренинга, присутни су кроз рад у групама одређивали степен потребне подршке на примерима из сопствене праксе у раду са корисницима.
Тренингу је присуствовало више од 60 представника из резиденцијалних установа које су укључене у пројекат (директори, социјални радници, васпитачи, психолози и дефектолози) из Завода за смештај одраслих лица „Мале пчелице“ из Крагујевца, Дома за смештај одраслих лица „Јабука“ из Јабуке, Дома за смештај одраслих лица „Кулина“ из Кулине, Геронтолошког центра „Јеленац“ са радном јединицом за смештај душевно оболелих лица у Тешици, Алексинац, Дома за смештај одраслих лица „Тутин“ из Тутина, Дома за смештај одраслих лица „1. октобар“ Стари Лец, Дома за смештај одраслих лица „Чуруг“ из Чуруга, Дома за смештај одраслих „ Свети Василије Острошки Чудотворац“ из Новог Бечеја, Дома за смештај одраслих лица „Оттхон“ Стара Моравица, Дома за смештај одраслих лица “Гвозден Јованчићевић” из Великог Поповца и Дома за смештај одраслих лица „Трбуње“ из Трбуња.
*Презентације са тренинга доступне су у категорији Документа на овом wеб сајту.